Oscars ® 1941

27-02-1942
Biltmore Hotel (Biltmore Bowl)

1941 was het jaar waarin "Rebecca" op weg leek om de grote slokop te worden van de 13e Uitreiking van de Academy Awards, gepresenteerd door Bob Hope.  De film van Alfred Hitchcock werd maar liefst genomineerd in 11 categorieën (!) maar zou uiteindelijk tevreden moeten zijn met slechts twee onderscheidingen : die voor Beste Camerawerk maar ook die voor 'Buitengewone Productie' (Outstanding Production), een wat ongelukkig gekozen benaming voor iets wat later werd beschouwd als 'Beste Film'.  De prijs voor Beste Camerawerk werd overigens voor het tweede jaar op rij uitgesplitst in een prijs voor kleurenfilms én een onderscheiding voor zwart/wit-films.  Zoals je weet viel Hitchcock hier voor zijn eerste keer buiten de prijzen.

"The Grapes of Wrath" en "The Letter" werden elk zeven keer genomineerd voor een Oscar, John Ford kreeg voor de eerste film de Oscar voor Beste Regie, Jane Darwell die voor Beste Actrice in een Bijrol.

"The Philadelphia Story" (6 nominaties) viel twee keer in de prijzen.

1941 was ook de editie waarin een Amerikaanse President voor het eerst actief deelnam aan een Oscar-uitreiking.  Zij het dan door middel van een bericht rechtstreeks vanuit het Witte Huis waarin hij zijn waardering uitsprak voor de bevolking van Hollywood.  Het was ook de eerste keer dat de namen van de respectievelijke winnaars pas werden bekend gemaakt tijdens de ceremonie zelf.

Walter Brennan werd dit jaar ook de eerste persoon ooit die drie Oscars op zijn naam had staan op het einde van de show : na "Come and Get It" (1936), "Kentucky" in 1938 kwam daar nu als derde Academy Award die voor "The Westerner" bij.

Puur cijfermatig bekeken was "The Thief of Bagdad" de grote winnaar.  De film werd vier keer genomineerd en wist die in drie gevallen te verzilveren.

1941 was ook het jaar van Chaplin's "The Great Dictator", "One Million B.C." en het in februari 1940 door RKO uitgebrachte "Pinocchio" van Walt Disney.

Bob Hope kreeg een 'Special Award' voor zijn onzelfzuchtige bijdrage aan de filmindustrie maar ook Kolonel Nathan Levinson kreeg een Speciale Prijs voor zijn inzet in de voorbije negen jaar voor de filmindustrie, inbegrepen de faciliteiten die hij realiseerde voor de zogenaamde 'Army Training Films'.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Wild Hare Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Leon Schlesinger
Abe Lincoln in Illinois Beste camerawerk
(Black-and-White)
James Wong Howe
Abe Lincoln in Illinois Beste acteur in een hoofdrol Raymond Massey
All This, and Heaven Too Beste camerawerk
(Black-and-White)
Ernest Haller
All This, and Heaven Too Buitengewone productie Warner Bros.
All This, and Heaven Too Beste actrice in een bijrol Barbara O'Neil
Angels Over Broadway Beste origineel scenario Ben Hecht
Arise, My Love Beste art direction
(Black-and-White)
Robert Usher
Arise, My Love Beste art direction
(Black-and-White)
Hans Dreier
Arise, My Love Beste camerawerk
(Black-and-White)
Charles Lang
Arise, My Love Beste origineel verhaal John S. Toldy
Arise, My Love Beste origineel verhaal Benjamin Glazer
Arise, My Love Filmmuziek Victor Young
Arizona Beste art direction
(Black-and-White)
Lionel Banks
Arizona Beste art direction
(Black-and-White)
Robert Peterson
Arizona Beste muziek Victor Young
Behind The News Beste geluidsopname Charles L. Lootens
Bitter Sweet Beste art direction
(Color)
Cedric Gibbons
Bitter Sweet Beste art direction
(Color)
John S. Detlie
Bitter Sweet Beste camerawerk
(Color)
Allen (M.) Davey
Bitter Sweet Beste camerawerk
(Color)
Oliver T. Marsh
Boom Town Beste camerawerk
Black-and-White
Harold Rosson
Boom Town Beste speciale effecten
Photographic Effects
A. Arnold Gillespie
Boom Town Beste speciale effecten
Sound Effects
Douglas Shearer
Captain Caution Beste geluidsopname Elmer A. Raguse
Comrade X Beste origineel verhaal Walter Reisch
Dark Command Beste art direction
(Black-and-White)
John Victor Mackay
Dark Command Beste muziek Victor Young
Down Argentine Way Beste art direction
(Color)
Richard Day
Down Argentine Way Beste art direction
(Color)
Joseph C. Wright
Down Argentine Way Beste camerawerk
(Color)
Leon Shamroy
Down Argentine Way Beste camerawerk
(Color)
Ray Rennahan
Down Argentine Way Beste nummer
Down Argentine Way - Lyrics
Mack Gordon
Down Argentine Way Beste nummer
Down Argentine Way - Music
Harry Warren
Dr. Cyclops Beste speciale effecten
Photographic Effects
Gordon Jennings
Dr. Cyclops Beste speciale effecten
Photographic Effects
Farciot Edouart
Dr. Ehrlich’s Magic Bullet Beste origineel scenario John Huston
Dr. Ehrlich’s Magic Bullet Beste origineel scenario Heinz Herald
Dr. Ehrlich’s Magic Bullet Beste origineel scenario Norman Burnside
Edison, the Man Beste origineel verhaal Dore Schary
Edison, the Man Beste origineel verhaal Hugo Butler
Eyes of the Navy Kortfilm (2 haspels) Metro-Goldwyn-Mayer
Foreign Correspondent Beste art direction
(Black-and-White)
Alexander Golitzen
Foreign Correspondent Beste camerawerk
(Black-and-White)
Rudolph Maté
Foreign Correspondent Buitengewone productie Walter Wanger
Foreign Correspondent Beste acteur in een bijrol Albert Bassermann
Foreign Correspondent Beste speciale effecten
Photographic Effects
Paul Eagler
Foreign Correspondent Beste speciale effecten
Sound Effects
Thomas T. Moulton
Foreign Correspondent Beste origineel scenario Charles Bennett
Foreign Correspondent Beste origineel scenario Joan Harrison
Hit Parade of 1941 Beste nummer
Who Am I ? - Lyrics
Walter Bullock
Hit Parade of 1941 Beste nummer
Who Am I ? - Music
Jule Styne
Hit Parade of 1941 Filmmuziek Cy Feuer
Irene Filmmuziek Anthony Collins
Kitty Foyle Beste scenario Dalton Trumbo
Kitty Foyle Beste regie Sam Wood
Kitty Foyle Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Ginger Rogers
Kitty Foyle Buitengewone productie RKO Radio
Kitty Foyle Beste geluidsopname John O. Aalberg
Lillian Russell Beste art direction
(Black-and-White)
Richard Day
Lillian Russell Beste art direction
(Black-and-White)
Joseph C. Wright
London Can Take It Kortfilm (1 haspel) Warner Bros.
More About Nostradamus Kortfilm (1 haspel) Metro-Goldwyn-Mayer
Music in My Heart Beste nummer
It's A Blue World - Music + Lyrics
Chet Forrest
Music in My Heart Beste nummer
It's A Blue World - Music + Lyrics
Bob Wright
My Favorite Wife Beste art direction
(Black-and-White)
Polglase Van Nest
My Favorite Wife Beste art direction
(Black-and-White)
Mark-Lee Kirk
My Favorite Wife Beste origineel verhaal Leo McCarey
My Favorite Wife Beste origineel verhaal Bella Spewack
My Favorite Wife Beste origineel verhaal Samuel Spewack
My Favorite Wife Beste muziek Roy Webb
My Son, My Son ! Beste art direction
(Black-and-White)
John DuCasse Schulze
North West Mounted Police Beste art direction
(Color)
Hans Dreier
North West Mounted Police Beste art direction
(Color)
Roland Anderson
North West Mounted Police Beste camerawerk
(Color)
Victor Milner
North West Mounted Police Beste camerawerk
(Color)
W. Howard Greene
North West Mounted Police Beste geluidsopname Loren L. Ryder
North West Mounted Police Beste beeldmontage Anne Bauchens
North West Mounted Police Beste muziek Victor Young
Northwest Passage Beste camerawerk
(Color)
William V. Skall
Northwest Passage Beste camerawerk
(Color)
Sidney Wagner
One Million B.C. Beste muziek Werner R. Heymann
One Million B.C. Beste speciale effecten
Photographic Effects
Roy Seawright
One Million B.C. Beste speciale effecten
Sound Effects
Elmer A. Raguse
Our Town Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Martha Scott
Our Town Beste art direction
(Black-and-White)
Lewis J. Rachmil
Our Town Buitengewone productie Sol Lesser
Our Town Beste geluidsopname Thomas T. Moulton
Our Town Filmmuziek Aaron Copland
Our Town Beste muziek Aaron Copland
Pinocchio Beste nummer
When You Wish Upon A Star - Music
Leigh Harline
Pinocchio Beste nummer
When You Wish Upon A Star - Lyrics
Ned Washington
Pinocchio Beste muziek Paul J. Smith
Pinocchio Beste muziek Ned Washington
Pinocchio Beste muziek Leigh Harline
Pride and Prejudice Beste art direction
(Black-and-White)
Cedric Gibbons
Pride and Prejudice Beste art direction
(Black-and-White)
Paul Groesse
Primrose Path Beste actrice in een bijrol Marjorie Rambeau
Puss Gets The Boot Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Metro-Goldwyn-Mayer
Quicker ’n a Wink Kortfilm (1 haspel) Pete Smith
Rebecca Beste scenario Robert E. Sherwood
Rebecca Beste scenario Joan Harrison
Rebecca Beste regie Alfred Hitchcock
Rebecca Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Joan Fontaine
Rebecca Beste art direction
(Black-and-White)
Lyle Wheeler
Rebecca Beste camerawerk
(Black-and-White)
George Barnes
Rebecca Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Laurence Olivier
Rebecca Buitengewone productie Selznick International Pictures
Rebecca Beste beeldmontage Hal C. Kern
Rebecca Beste actrice in een bijrol Judith Anderson
Rebecca Beste muziek Franz Waxman
Rebecca Beste speciale effecten
Sound Effects
Arthur W. Johns
Rebecca Beste speciale effecten
Photographic Effects
Jack Cosgrove
Rhythm on the River Beste nummer
Only Forever - Music
James V. Monaco
Rhythm on the River Beste nummer
Only Forever - Lyrics
Johnny Burke
Second Chorus Beste nummer
Love Of My Life - Lyrics
Johnny Mercer
Second Chorus Beste nummer
Love Of My Life - Music
Artie Shaw
Second Chorus Filmmuziek Artie Shaw
Service with the Colors Kortfilm (2 haspels) Warner Bros.
Siege Kortfilm (1 haspel) RKO Radio
Spring Parade Beste camerawerk
(Black-and-White)
Joseph Valentine
Spring Parade Beste geluidsopname Bernard B. Brown
Spring Parade Beste nummer
Waltzing In The Clouds - Music
Robert Stolz
Spring Parade Beste nummer
Waltzing In The Clouds - Lyrics
Gus Kahn
Spring Parade Filmmuziek Charles Previn
Strike Up the Band Beste geluidsopname Douglas Shearer
Strike Up the Band Beste nummer
Our Love Affair - Music + Lyrics
Roger Edens
Strike Up the Band Beste nummer
Our Love Affair - Music + Lyrics
Arthur Freed
Strike Up the Band Filmmuziek George E. Stoll
Strike Up the Band Filmmuziek Roger Edens
Swiss Family Robinson Beste speciale effecten
Sound Effects
John O. Aalberg
Swiss Family Robinson Beste speciale effecten
Photographic Effects
Vernon L. Walker
Teddy, the Rough Rider Kortfilm (2 haspels) Warner Bros.
The Blue Bird Beste camerawerk
(Color)
Arthur Miller
The Blue Bird Beste camerawerk
(Color)
Ray Rennahan
The Blue Bird Beste speciale effecten
Photographic Effects
Fred Sersen
The Blue Bird Beste speciale effecten
Sound Effects
Edmund H. Hansen
The Boys From Syracuse Beste art direction
(Black-and-White)
John Otterson
The Boys From Syracuse Beste speciale effecten
Sound Effects
Bernard B. Brown
The Boys From Syracuse Beste speciale effecten
Sound Effects
Joseph Lapis
The Boys From Syracuse Beste speciale effecten
Photographic Effects
John P. Fulton
The Fight for Life Beste muziek Louis Gruenberg
The Grapes of Wrath Beste scenario Nunnally Johnson
The Grapes of Wrath Beste regie John Ford
The Grapes of Wrath Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Henry Fonda
The Grapes of Wrath Buitengewone productie 20th Century-Fox
The Grapes of Wrath Beste geluidsopname Edmund H. Hansen
The Grapes of Wrath Beste beeldmontage Robert Simpson
The Grapes of Wrath Beste actrice in een bijrol Jane Darwell
The Great Dictator Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Charles Chaplin
The Great Dictator Buitengewone productie Charles Chaplin Productions
The Great Dictator Beste acteur in een bijrol Jack Oakie
The Great Dictator Beste muziek Meredith Willson
The Great Dictator Beste origineel scenario Charles Chaplin
The Great McGinty Beste origineel scenario Preston Sturges
The House of the Seven Gables Beste muziek Frank Skinner
The Howards of Virginia Beste geluidsopname Jack Whitney
The Howards of Virginia Beste muziek Richard Hageman
The Invisible Man Returns Beste speciale effecten
Sound Effects
William Hedgecock
The Invisible Man Returns Beste speciale effecten
Photographic Effects
John P. Fulton
The Invisible Man Returns Beste speciale effecten
Sound Effects
Bernard B. Brown
The Letter Beste regie William Wyler
The Letter Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Bette Davis
The Letter Beste camerawerk
(Black-and-White)
Gaetano Gaudio
The Letter Buitengewone productie Warner Bros.
The Letter Beste beeldmontage Warren Low
The Letter Beste acteur in een bijrol James Stephenson
The Letter Beste muziek Max Steiner
The Long Voyage Home Beste scenario Dudley Nichols
The Long Voyage Home Beste camerawerk
(Black-and-White)
Gregg Toland
The Long Voyage Home Buitengewone productie ✖ Argosy-Wanger
The Long Voyage Home Beste beeldmontage Sherman Todd
The Long Voyage Home Beste muziek Richard Hageman
The Long Voyage Home Beste speciale effecten
Photographic Effects
Ray O. Binger
The Long Voyage Home Beste speciale effecten
Photographic Effects
R. T. Layton
The Long Voyage Home Beste speciale effecten
Sound Effects
Thomas T. Moulton
The Mark of Zorro Beste muziek Alfred Newman
The Milky Way Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Metro-Goldwyn-Mayer
The Philadelphia Story Beste scenario Donald Ogden Stewart
The Philadelphia Story Beste regie George Cukor
The Philadelphia Story Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Katharine Hepburn
The Philadelphia Story Beste acteur in een hoofdrol
Actor
James Stewart
The Philadelphia Story Buitengewone productie Metro-Goldwyn-Mayer
The Philadelphia Story Beste actrice in een bijrol Ruth Hussey
The Sea Hawk Beste art direction
(Black-and-White)
Anton Grot
The Sea Hawk Beste geluidsopname Nathan Levinson
The Sea Hawk Filmmuziek Erich Wolfgang Korngold
The Sea Hawk Beste speciale effecten
Sound Effects
Nathan Levinson
The Sea Hawk Beste speciale effecten
Photographic Effects
Byron Haskin
The Thief of Bagdad Beste art direction
(Color)
Vincent Korda
The Thief of Bagdad Beste camerawerk
(Color)
Georges Périnal
The Thief of Bagdad Beste muziek Miklos Rozsa
The Thief of Bagdad Beste speciale effecten
Photographic Effects
Lawrence W. Butler
The Thief of Bagdad Beste speciale effecten
Sound Effects
Jack Whitney
The Westerner Beste art direction
(Black-and-White)
James Basevi
The Westerner Beste origineel verhaal Stuart N. Lake
The Westerner Beste acteur in een bijrol Walter Brennan
They Knew What They Wanted Beste acteur in een bijrol William Gargan
Tin Pan Alley Filmmuziek Alfred Newman
Too Many Husbands Beste geluidsopname John Livadary
Typhoon Beste speciale effecten
Sound Effects
Loren L. Ryder
Typhoon Beste speciale effecten
Photographic Effects
Gordon Jennings
Typhoon Beste speciale effecten
Photographic Effects
Farciot Edouart
Waterloo Bridge Beste camerawerk
(Black-and-White)
Joseph Ruttenberg
Waterloo Bridge Beste muziek Herbert Stothart
Women in War Beste speciale effecten
Photographic Effects
William Bradford
Women in War Beste speciale effecten
Photographic Effects
Ellis J. Thackery
Women in War Beste speciale effecten
Sound Effects
Herbert Norsch
Women in War Beste speciale effecten
Photographic Effects
Howard J. Lydecker
You’ll Find Out Beste nummer
I'd Know You Anywhere - Lyrics
Johnny Mercer
You’ll Find Out Beste nummer
I'd Know You Anywhere - Music
Jimmy McHugh