Oscars ® 1959

06-04-1959
RKO Pantages Theatre
Start van de 31e Oscar-uitreiking...

Het was de 31e keer dat Oscar Night werd georganiseerd in Hollywood. Deze keer werd geopteerd voor een groepje van presentatoren : Bob Hope, David Niven, Tony Randall, Mort Sahl, Laurence Olivier en Jerry Lewis praatten de show aan elkaar.

Heel wat films bleven onder de verwachtingen : Zowel Auntie Mame als Cat on a Hot Tin Roof waren zes keer genomineerd maar sloten de avond af met legen handen. Gelijkaardig verhaal voor I want to Live ! en Separate Tables, respectievelijk 6 en 7 nominaties en 1 gewonnen Academy Award en twee stuks voor Separate Tables. The Defiant Ones en Gigi waren met negen nominaties de films waar het meeste kon van verwacht worden. The Defiant Ones verzilverde er twee maar Gigi was de absolute winnaar van de avond : negen op negen waaronder de Academy Award voor de Beste film, meteen goed voor een record want nooit eerder had een film zoveel Oscars gewonnen. De film nestelde zich daarmee in het selecte groepje van films die alle nominaties kon verzilveren in vier of meer categorieën.

Zoals elk jaar werden ook nu weer wat nevenprijzen uitgereikt. Zo kreeg Jack L. Warner de Irving G. Thalberg Memorial Award. Maurice Chevalier kreeg een ereprijs voor zijn bijdragen aan de wereld van het entertainment gedurende meer dan een halve eeuw.

Opmerkelijk was ook het optreden van Angela Lansbury, Joan Collins en Dana Wynter.  Een leuke combinatie van zowel dans als zang van drie diva’s van die tijd.

Jerry Lewis had de eer om Oscar night af te sluiten. In een dappere poging nam hij als dirigent van het indrukwekkende orkest het gekende stokje ter hand terwijl de winnaars een kort dansje ten beste gaven en daarna het theater verlieten... Twintig minuten vroeger dan gepland waardoor ABC een blokje sport moest voorzien om de resterende tijd vol te maken.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
A Certain Smile Art direction Lyle Wheeler
A Certain Smile Art direction John DeCuir
A Certain Smile Art direction
Set Decoration
Walter M. Scott
A Certain Smile Art direction
Set Decoration
Paul S. Fox
A Certain Smile Beste nummer
A Certain Smile - Music
Sammy Fain
A Certain Smile Beste nummer
A Certain Smile - tekst
Paul Webster
A Certain Smile Kostuumontwerp Mary Wills
A Certain Smile Kostuumontwerp Charles LeMaire
A Time to Love and a Time to Die Geluid Leslie I. Carey
Ama Girls Documentaire kortfilm Ben Sharpsteen
Antarctic Crossing Documentaire James Carr
Auntie Mame Beste film Warner Bros.
Auntie Mame Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Rosalind Russell
Auntie Mame Art direction Malcolm Bert
Auntie Mame Art direction
Set Decoration
George James Hopkins
Auntie Mame Camerawerk Harry Stradling Sr.
Auntie Mame Beeldmontage William Ziegler
Auntie Mame Beste actrice in een bijrol Peggy Cass
Bell, Book and Candle Art direction Cary Odell
Bell, Book and Candle Art direction
Set Decoration
✖ Louis Diage
Bell, Book and Candle Kostuumontwerp Jean Louis
Cat on a Hot Tin Roof Regie Richard Brooks
Cat on a Hot Tin Roof Beste film
Best Motion Picture
Lawrence Weingarten
Cat on a Hot Tin Roof Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Elizabeth Taylor
Cat on a Hot Tin Roof Camerawerk
kleur
William Daniels
Cat on a Hot Tin Roof Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Paul Newman
Cat on a Hot Tin Roof Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Richard Brooks
Cat on a Hot Tin Roof Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium James Poe
Cowboy Beeldmontage William Lyon
Cowboy Beeldmontage Al Clark
Damn Yankees Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Ray Heindorf
Desire Under the Elms Camerawerk
zwart-wit
Daniel L. Fapp
Employees Only Documentaire kortfilm ✖ Kenneth G. Brown
Gigi Regie Vincente Minnelli
Gigi Beste film
Best Motion Picture
Arthur Freed
Gigi Art direction
Set Decoration
Henry Grace
Gigi Art direction
Set Decoration
Keogh Gleason
Gigi Art direction William Horning
Gigi Art direction Preston Ames
Gigi Camerawerk
kleur
Joseph Ruttenberg
Gigi Beeldmontage Adrienne Fazan
Gigi Beste nummer
Gigi - tekst
Alan Jay Lerner
Gigi Beste nummer
Gigi - Music
✔ Frederick Loewe
Gigi Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
André Previn
Gigi Kostuumontwerp Cecil Beaton
Gigi Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Alan Jay Lerner
Grand Canyon Beste kortfilm Walt Disney
Helden (US : Arms and the Man) Beste buitenlandse film
West-Duitsland
Houseboat Beste nummer
Almost In Your Arms
Jay Livingston
Houseboat Beste nummer
Almost In Your Arms
Ray Evans
Houseboat Verhaal en scenario geschreven voor een film Melville Shavelson
Houseboat Verhaal en scenario geschreven voor een film Jack Rose
I soliti ignoti (US : The Usual Unidenified Thieves) Beste buitenlandse film
Italië
I Want to Live ! Regie Robert Wise
I Want to Live ! Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Susan Hayward
I Want to Live ! Camerawerk
zwart-wit
Lionel Lindon
I Want to Live ! Beeldmontage William Hornbeck
I Want to Live ! Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium ✖ Nelson Gidding
I Want to Live ! Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Don Mankiewicz
I Want to Live ! Geluid Gordon Sawyer
Journey Into Spring Beste kortfilm ✖ Ian Ferguson
Journey Into Spring Documentaire kortfilm ✖ Ian Ferguson
Knighty Knight Bugs Beste animatie kortfilm John W. Burton
La strada lunga un anno (US : The Road a Year Long) Beste buitenlandse film
Joegoslavië
La Venganza Beste buitenlandse film
Spanje
Lonelyhearts Beste actrice in een bijrol Maureen Stapleton
Mardi Gras Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Lionel Newman
Marjorie Morningstar Beste nummer
A Very Precious Love - Music
Sammy Fain
Marjorie Morningstar Beste nummer
A Very Precious Love - tekst
Paul Webster
Mon Oncle (US : My Uncle) Beste buitenlandse film
Frankrijk
Overture Documentaire kortfilm Thorold Dickinson
Paul Bunyan Beste animatie kortfilm Walt Disney
Psychiatric Nursing Documentaire ✖ Nathan Zucker
Separate Tables Beste film Harold Hecht
Separate Tables Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Deborah Kerr
Separate Tables Camerawerk
zwart-wit
Charles Lang
Separate Tables Beste acteur in een hoofdrol
Actor
David Niven
Separate Tables Beste actrice in een bijrol Wendy Hiller
Separate Tables Filmmuziek (drama of komedie) David Raksin
Separate Tables Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Terence Rattigan
Separate Tables Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium ✖ John Gay
Sidney's Family Tree Beste animatie kortfilm William M. Weiss
Snows of Aorangi Beste kortfilm ✖ New Zealand Screen Board
Some Came Running Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Shirley Maclaine
Some Came Running Beste nummer
To Love And Be Loved - Music
James Van Heusen
Some Came Running Beste nummer
To Love And Be Loved - tekst
Sammy Cahn
Some Came Running Beste actrice in een bijrol Martha Hyer
Some Came Running Beste acteur in een bijrol Arthur Kennedy
Some Came Running Kostuumontwerp Walter Plunkett
South Pacific Camerawerk
kleur
Leon Shamroy
South Pacific Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Alfred Newman
South Pacific Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
Ken Darby
South Pacific Geluid Fred Hynes
T is for Tumbleweed Beste kortfilm ✖ James A. Lebenthal
Teacher's Pet Beste acteur in een bijrol Gig Young
Teacher's Pet Verhaal en scenario geschreven voor een film Fay Kanin
Teacher's Pet Verhaal en scenario geschreven voor een film Michael Kanin
The Big Country Beste acteur in een bijrol Burl Ives
The Big Country Filmmuziek (drama of komedie) Jerome Moross
The Bolshoi Ballet Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
✖ G. Rozhdestvensky
The Bolshoi Ballet Muziek
Music (Scoring of a Musical Picture)
✖ Yuri Faier
The Brothers Karamazov Beste acteur in een bijrol Lee J. Cobb
The Buccaneer Kostuumontwerp Ralph Jester
The Buccaneer Kostuumontwerp Edith Head
The Buccaneer Kostuumontwerp ✖ John Jensen
The Defiant Ones
The Defiant Ones Regie Stanley Kramer
The Defiant Ones Beste film Stanley Kramer
The Defiant Ones Camerawerk
zwart-wit
Sam Leavitt
The Defiant Ones Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Tony Curtis
The Defiant Ones Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Sidney Poitier
The Defiant Ones Beeldmontage Frederic Knudtson
The Defiant Ones Beste actrice in een bijrol Cara Williams
The Defiant Ones Beste acteur in een bijrol Theodore Bikel
The Defiant Ones Verhaal en scenario geschreven voor een film Nedrick Young
The Defiant Ones Verhaal en scenario geschreven voor een film Harold Jacob Smith
The Goddess Verhaal en scenario geschreven voor een film Paddy Chayefsky
The Hidden World Documentaire Robert Snyder
The Horse's Mouth Scenario, gebaseerd op materiaal van een ander medium Alec Guinness
The Inn of the Sixth Happiness Regie Mark Robson
The Kiss Beste kortfilm John Patrick Hayes
The Living Stone Documentaire kortfilm Tom Daly
The Old Man and the Sea Camerawerk
kleur
James Wong Howe
The Old Man and the Sea Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Spencer Tracy
The Old Man and the Sea Filmmuziek (drama of komedie) Dimitri Tiomkin
The Sheepman Verhaal en scenario geschreven voor een film
Scenario
William Bowers
The Sheepman Verhaal en scenario geschreven voor een film James Edward Grant
The Young Lions Camerawerk
zwart-wit
Joe MacDonald
The Young Lions Filmmuziek (drama of komedie) Hugo Friedhofer
The Young Lions Geluid Carl W. Faulkner
Tom Thumb Speciale effecten
visuele effecten
✔ Tom Howard
Torpedo Run Speciale effecten
visuele effecten
A. Arnold Gillespie
Torpedo Run Speciale effecten
Audible Effects
✖ Harold Humbrock
Vertigo Art direction Henry Bumstead
Vertigo Art direction
Set Decoration
Sam Comer
Vertigo Art direction
Set Decoration
Frank McKelvy
Vertigo Art direction Hal Pereira
Vertigo Geluid George Dutton
White Wilderness Filmmuziek (drama of komedie) Oliver Wallace
White Wilderness Documentaire Ben Sharpsteen