Oscars ® 1940

29-02-1940
Coconut Grove van het Ambassador Hotel

In 1940 werden de Academy Awards - de 'Oscars' - voor de twaalfde keer uitgereikt, Bob Hope was voor het eerst presentator.  1940 was een jaar met nogal wat bijzondere, uitzonderlijke sterke films die de spreekwoordelijke tand des tijds zouden doorstaan.  Gone with the Wind is er één van, winnaar van maar liefst acht (!) Academy Awards : Outstanding Production (later als categorie gewijzigd van naam naar 'Beste Film), Beste Actrice (Vivien Leigh), Beste Actrice in een Bijrol (Hattie McDaniel), Art Direction (Lyle R. Wheeler), camerawerk - kleur (Ernest Haller en Ray Rennahan), Regie (Victor Fleming), Beeldmontage (Hal C. Kern, James E. Newcom) en Beste Scenario (Sidney Howard).  Daarnaast was de film ook nog genomineerd in vijf andere categorieën wat het aantal dus op een indrukwekkende dertien bracht !  Gone with the Wind was overigens ook de eerste kleurenfilm die de prijs voor Beste Film won.

Andere kleppers dat jaar : Mr. Smith Goes to Washington (11 nominaties), Wuthering Heights (8 nominaties) en The Wizard of Oz (5 nominaties) die zijn première in Hollywood had gekregen in het Grauman's Chinese Theatre op 15 augustus 1939.

Sindey Howard was de eerste winnaar die postuum (dus na zijn ovelrijden) een Academy Award kreeg.  Hij won zijn prijs voor het sceneario van Gone with the Wind.

1940 was het laatste jaar waarin de winnaars op voorhand werden bekend gemaakt.

Ook in 1940 werden weer wat 'Speciale Prijzen' uitgereikt.  Douglas Fairbanks kreeg er één als eerste Voorzitter van de Academy voor zijn bijdrage aan de internationale ontwikkeling van het medium film.  Ook het 'Motion Picture Relief Fund' kreeg er één voor hun diensten ten behoeve van de filmindustrie in de persoon van Voorzitter Jean Hersholt, Ralph Morgan als Voorzitter van het Uitvoerend Committee, Ralph Block als eerste Vice-President en Conrad Nagel. 

Judy Garland kreeg dan weer een Speciale Prijs voor haar bijzondere acteerprestatie als jongere in een film tijdens het afgelopen jaar. 

William Cameron Menzies tenslotte kreeg ook een 'Special Award' voor zijn buitengewone realisatie door het gebruiken van kleur en de impact hiervan op de dramatiek in de film voor Gone with the Wind.

David O. Selznick tenslotte kreeg de Irving G. Thalberg Memorial Award, een filmprijs die tijdens meerdere edities van de Oscar-uitreiking aan een specifiek iemand werd overhandigd.

Film Aflopend sorteren Categorie Gewonnen/Genomineerd
Babes in Arms Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Mickey Rooney
Babes in Arms Filmmuziek Roger Edens
Babes in Arms Filmmuziek George E. Stoll
Bachelor Mother Beste origineel verhaal Felix Jackson
Balalaika Geluidsopname Douglas Shearer
Beau Geste Art direction Hans Dreier
Beau Geste Art direction Robert Odell
Beau Geste Beste acteur in een bijrol Brian Donlevy
Busy Little Bears Kortfilm (1 haspel) Paramount
Captain Fury Art direction Charles D. Hall
Dark Victory Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Bette Davis
Dark Victory Buitengewone productie Warner Bros.
Dark Victory Buitengewone productie First National
Dark Victory Muziek Max Steiner
Detouring America Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Warner Bros.
Drums Along the Mohawk Beste actrice in een bijrol Edna May Oliver
Drunk Driving Kortfilm (2 haspels) Metro-Goldwyn-Mayer
Eternally Yours Muziek Werner Janssen
First Love Art direction Martin Obzina
First Love Art direction Jack Otterson
First Love Filmmuziek Charles Previn
Five Times Five Kortfilm (2 haspels) RKO Radio
Golden Boy Muziek Victor Young
Gone With The Wind Beste scenario Sidney Howard
Gone With The Wind Regie Victor Fleming
Gone With The Wind Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Vivien Leigh
Gone With The Wind Art direction Lyle Wheeler
Gone With The Wind Camerawerk
(kleur)
Ernest Haller
Gone With The Wind Camerawerk
(kleur)
Ray Rennahan
Gone With The Wind Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Clark Gable
Gone With The Wind Buitengewone productie Selznick International Pictures
Gone With The Wind Geluidsopname Thomas T. Moulton
Gone With The Wind Beeldmontage James E. Newcom
Gone With The Wind Beeldmontage Hal C. Kern
Gone With The Wind Beste actrice in een bijrol Olivia de Havilland
Gone With The Wind Beste actrice in een bijrol Hattie McDaniel
Gone With The Wind Muziek Max Steiner
Gone With The Wind Speciale effecten John R. Cosgrove
Gone With The Wind Speciale effecten Fred Albin
Gone With The Wind Speciale effecten Arthur W. Johns
Goodbye, Mr. Chips Beste scenario Eric Maschwitz
Goodbye, Mr. Chips Beste scenario R.C. Sherriff
Goodbye, Mr. Chips Beste scenario Claudine West
Goodbye, Mr. Chips Regie Sam Wood
Goodbye, Mr. Chips Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Greer Garson
Goodbye, Mr. Chips Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Robert Donat
Goodbye, Mr. Chips Buitengewone productie Metro-Goldwyn-Mayer
Goodbye, Mr. Chips Geluidsopname A.W. Watkins
Goodbye, Mr. Chips Beeldmontage Charles Frend
Gulliver’s Travels Beste nummer
Faithful Forever - tekst
Leo Robin
Gulliver’s Travels Beste nummer
Faithful Forever - muziek
Ralph Rainger
Gulliver’s Travels Muziek Victor Young
Information Please Kortfilm (1 haspel) RKO Radio
Intermezzo Filmmuziek Louis Forbes
Juarez Beste acteur in een bijrol Brian Aherne
Love Affair Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Irene Dunne
Love Affair Art direction Polglase Van Nest
Love Affair Art direction Al Herman
Love Affair Beste origineel verhaal Leo McCarey
Love Affair Beste origineel verhaal Mildred Cram
Love Affair Buitengewone productie RKO Radio
Love Affair Beste nummer
Wishing - muziek en tekst
Buddy de Sylva
Love Affair Beste actrice in een bijrol Maria Ouspenskaya
Man of Conquest Art direction John Victor Mackay
Man of Conquest Geluidsopname Charles L. Lootens
Man of Conquest Muziek Victor Young
Mr. Smith Goes to Washington
Mr. Smith Goes to Washington Beste scenario Sidney Buchman
Mr. Smith Goes to Washington Regie Frank Capra
Mr. Smith Goes to Washington Art direction Lionel Banks
Mr. Smith Goes to Washington Beste acteur in een hoofdrol
Actor
James Stewart
Mr. Smith Goes to Washington Beste origineel verhaal Lewis R. Foster
Mr. Smith Goes to Washington Buitengewone productie Columbia
Mr. Smith Goes to Washington Geluidsopname John Livadary
Mr. Smith Goes to Washington Beeldmontage Gene Havlick
Mr. Smith Goes to Washington Beeldmontage Al Clark
Mr. Smith Goes to Washington Filmmuziek Dimitri Tiomkin
Mr. Smith Goes to Washington Beste acteur in een bijrol Claude Rains
Mr. Smith Goes to Washington Beste acteur in een bijrol Harry Carey
Ninotchka Beste scenario Charles Brackett
Ninotchka Beste scenario Billy Wilder
Ninotchka Beste scenario Walter Reisch
Ninotchka Beste actrice in een hoofdrol
Actress
Greta Garbo
Ninotchka Beste origineel verhaal Melchior Lengyel
Ninotchka Buitengewone productie Metro-Goldwyn-Mayer
Nurse Edith Cavell Muziek Anthony Collins
Of Mice and Men Buitengewone productie Hal Roach
Of Mice and Men Geluidsopname Elmer A. Raguse
Of Mice and Men Filmmuziek Aaron Copland
Of Mice and Men Muziek Aaron Copland
Only Angels Have Wings Speciale effecten Edwin C. Hahn
Only Angels Have Wings Speciale effecten Roy Davidson
Peace on Earth Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Metro-Goldwyn-Mayer
Prophet Without Honor Kortfilm (1 haspel) Metro-Goldwyn-Mayer
Second Fiddle Beste nummer
I Poured My Heart Into A Song - muziek en tekst
Irving Berlin
She Married a Cop Filmmuziek Cy Feuer
Sons of Liberty Kortfilm (2 haspels) Warner Bros.
Stagecoach Regie John Ford
Stagecoach Art direction Alexander Toluboff
Stagecoach Camerawerk
(zwart-wit)
Bert Glennon
Stagecoach Buitengewone productie Walter Wanger
Stagecoach Beeldmontage Dorothy Spencer
Stagecoach Beeldmontage Otho Lovering
Stagecoach Filmmuziek Richard Hageman
Stagecoach Filmmuziek Frank Harling
Stagecoach Filmmuziek John Leipold
Stagecoach Filmmuziek Leo Shuken
Stagecoach Beste acteur in een bijrol Thomas Mitchell
Swanee River Filmmuziek Louis Silvers
Sword Fishing Kortfilm (1 haspel) Warner Bros.
The Great Victor Herbert Geluidsopname Loren L. Ryder
The Great Victor Herbert Filmmuziek Phil Boutelje
The Great Victor Herbert Filmmuziek Arthur Lange
The Hunchback of Notre Dame Geluidsopname John O. Aalberg
The Hunchback of Notre Dame Filmmuziek Alfred Newman
The Man in the Iron Mask Muziek Lud Gluskin
The Man in the Iron Mask Muziek Lucien Moraweck
The Pointer Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walt Disney
The Private Lives of Elizabeth and Essex Art direction Anton Grot
The Private Lives of Elizabeth and Essex Camerawerk
(kleur)
Sol Polito
The Private Lives of Elizabeth and Essex Camerawerk
(kleur)
W. Howard Greene
The Private Lives of Elizabeth and Essex Geluidsopname Nathan Levinson
The Private Lives of Elizabeth and Essex Filmmuziek Erich Wolfgang Korngold
The Private Lives of Elizabeth and Essex Speciale effecten Nathan Levinson
The Private Lives of Elizabeth and Essex Speciale effecten Byron Haskin
The Rains Came Art direction William S. Darling
The Rains Came Art direction George Dudley
The Rains Came Geluidsopname Edmund H. Hansen
The Rains Came Beeldmontage Barbara McLean
The Rains Came Muziek Alfred Newman
The Rains Came Speciale effecten Fred Sersen
The Rains Came Speciale effecten Edmund H. Hansen
The Ugly Duckling Beste animatie kortfilm
Short Subject (Cartoon)
Walt Disney
The Wizard of Oz Art direction Cedric Gibbons
The Wizard of Oz Art direction William Horning
The Wizard of Oz Buitengewone productie Metro-Goldwyn-Mayer
The Wizard of Oz Beste nummer
Over The Rainbow - muziek
Harold Arlen
The Wizard of Oz Beste nummer
Over The Rainbow - tekst
E. Y. Harburg
The Wizard of Oz Muziek Herbert Stothart
The Wizard of Oz Speciale effecten A. Arnold Gillespie
The Wizard of Oz Speciale effecten Douglas Shearer
They Shall Have Music Filmmuziek Alfred Newman
Topper Takes a Trip Speciale effecten Roy Seawright
Union Pacific Speciale effecten Loren L. Ryder
Union Pacific Speciale effecten Farciot Edouart
Union Pacific Speciale effecten Gordon Jennings
Way Down South Filmmuziek Victor Young
When Tomorrow Comes Geluidsopname Bernard B. Brown
Wuthering Heights Beste scenario Charles MacArthur
Wuthering Heights Beste scenario Ben Hecht
Wuthering Heights Regie William Wyler
Wuthering Heights Art direction James Basevi
Wuthering Heights Camerawerk
zwart-wit
Gregg Toland
Wuthering Heights Beste acteur in een hoofdrol
Actor
Laurence Olivier
Wuthering Heights Buitengewone productie Samuel Goldwyn Productions
Wuthering Heights Beste actrice in een bijrol Geraldine Fitzgerald
Wuthering Heights Muziek Alfred Newman
Young Mr. Lincoln Beste origineel verhaal Lamar Trotti